ΑΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ – ΠΑΟ ΚΑΛΥΒΙΩΝ 1-2

Για το πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Β’ ΕΠΣΑΝΑ, Βουλιαγμένη και Καλύβια έδωσαν ένα πραγματικό ντέρμπ τα Καλύβια  σκοράρουν στο 91′ και παίρνουν το τρίποντο  ανόδου!

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Θανάση Πετούρη μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και προηγήθηκαν, μόλις στο 3′ με τον Μάτι, με δυνατό και όμορφο πλάσε εκτός περιοχής, ενώ στο 10′ θα μπορούσαν να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους, αν εκτελούσε σωστά το πέναλντι ο Μποτσιβάλης, στον «κρύο» Μιχαλόπουλο, που είχε πάρει την θέση του Βοργιά, για να καθίσει στο τέρμα, μετά την αποβολή του Παπαχριστόπουλου.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Καλύβια έδειχναν πιο ενεργετικά, με την Βουλιαγμένη να ψάχνει, κυρίως, μέσα από τις αντεπιθέσεις την κλασσική ευκαιρία. Το 0-1 δεν άλλαξε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Καλύβια γύρισαν λίγο πίσω και έδωσαν χώρο στην Βουλιαγμένη. Οι παίκτες του Μανώλη Καπίρη, τα έδωσαν όλα, όντας με αριθμητικό πλεονέκτημα και προείδοποίησαν τα Καλύβια με τον Καρδαμίτση στο 65’… Στο 78′, ήταν η σειρά της Βουλιαγμένης να κερδίσει πέναλντι με τον Παφίτη, που μετέτρεψε σε γκολ ο Παντελής Μαντακίδης και έφερε το ντέρμπι,στο 1-1.

Η ισοφάριση άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα, ενώ και οι δύο ομάδες έδειχναν ικανές για τη νίκη. στο 91′ ήρθε η λύτρωση για τα Καλύβια και  η άνοδος στα σαλόνια της Α’ ΕΠΣΑΝΑ, καθώς μετά από λάθος της άμυνας της Βουλιαγμένης και ωραία ενέργεια του Αλεξίου, πραγματοποιήθηκε το 1-2, σκορ που παρέμεινε ως το φινάλε και αποτέλεσε την αρχή των πανηγυρισμών κάθε Καλυβιώτη.

Διαιτητές: (άριστοι) Δραγάτης, Τζαφόλιας, Μπουξμπάουμ.

ΑΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Παπαχριστόπουλος, Ταγγούλης, Χαλκιάς (70′ Παφίτης), Ζακόπουλος, Αντωνόπουλος, Καρδαμίτσης, Πουλάι, Παπαβασιλείου (50′ Χαντάτ), Βοργιάς (10′ Μιχαλόπουλος/ λόγω κόκκινης του Παπαχριστόπουλου), Σωτηρόπουλος, Μαντακίδης Παντελής.

ΠΑΟ ΚΑΛΥΒΙΩΝ: Γαλανάκης, Πασχάλη, Τσομπανάκης, Χριστόπουλος, Κετέογλου, Κρασσάς, Μάτι (78′ Απέργης Ν), Αλεξίου, Οικονομίδης (72′ Πλάκα), Μποτσίβαλης (60′ Ζατσελάρι), Ντίνος.

error: Content is protected !!