Ακάθεκτος στην πορεία του προς την επάνοδο στη Β’ ΕΠΣΑ οδεύει ο Γκυζιακός, ο οποίος πέτυχε σήμερα (3/12) το πρωί άλλη μία μεγάλη νίκη, διατηρώντας παράλληλα το απόλυτο των βαθμών στον 1ο όμιλο του Πρωταθλήματος της Γ’ ΕΠΣΑ.

Η ομάδα της Αθήνας πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο Ελληνικού, όπου επικράτησε με 1-0 απέναντι στο Παγκράτι, που διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα και είχε τις ευκαιρίες, αλλά και την εν γένει εικόνα για να το καταφέρει. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 13ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιόλη, η μπάλα έφτασε στον Κολοβό ο οποίος σούταρε στο δοκάρι, με τον Πάντζι να παίρνει το «ριμπάουντ» και με κοντινό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Έκτοτε οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και έψαξαν την ισοφάριση, ασκώντας αρκετή πίεση ιδιαιτέρως στο δεύτερο ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν, όμως δεν τα κατάφεραν, με τον Γκυζιακό να αντέχει στην πίεση και να παίρνει ένα σπουδαίο «τρίποντο». Αξίζει να αναφερθεί ότι στο 93′ το Παγκράτι διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Ακριτίδη, με τον διαιτητή Σύψα να έχει διαφορετική άποψη και να αφήνει το ματς να συνεχιστεί.

πηγή:soocerlive.gr  photo sportifico.gr.

Διαιτητές: Σύψας, Μαμουνής-Μούζας

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Νίκος Ακριτίδης): Κελαϊδίτης, Στεργιόπουλος, Κασάμης, Κουρουπάκης, Φωτιάδης, Νάνος (68′ Παππάς), Κουτσοχρήστος (59′ Ρίζος), Κωνσταντινίδης, Ξενόπουλος (59′ Μηνόπουλος), Ακριτίδης, Αδάμης (59′ Καλαρίτης (81′ Παπαθέου)

ΓΚΥΖΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κώστας): Λογοθέτης, Χαραλάμπους (46′ Λούλο), Πανταζόπουλος, Πάντζι, Αδαμίδης, Κ. Κολοβός (68′ Μοσεσβίλι), Καββαδίας (81′ Αθανασόπουλος), Κοντίδης, Παντέλογλου (55′ Λαζαρίδης), Τσιόλης (81′ Πασβούρης), Ν. Κολοβός.